Ispitivanje kvalitete vode izvorišta i zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju u vodoopskrbnim objektima i razvodnoj mreži provodi:
- Interni laboratorij Društva svakodnevno i
- Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije,
Zdravstveno–ekološki odjel, Odsjek za kontrolu voda za piće i voda u prirodi (NZJZ) za potrebe Ministarstva zdravstva (županijski monitoring) u skladu s važećim Zakonom o vodi za ljudsku potrošnju (NN 56/13, NN 64/15, NN 104/17, 115/2018, 16/2020).
Zdravstveno ispravnom vodom za ljudsku potrošnju smatra se voda koja:
- ne sadrži mikroorganizme, parazite i njihove razvojne oblike u broju koji predstavlja opasnost za zdravlje ljudi,
- ne sadrži štetne tvari u koncentracijama koje same ili zajedno s drugim tvarima predstavljaju opasnost za zdravlje ljudi i
- ne prelazi vrijednosti parametara zdravstvene ispravnosti vode, propisane Pravilnikom o parametrima sukladnosti i metodama analize, monitoringu i planovima sigurnosti vode za ljudsku potrošnju te načinu vođenja registra pravnih osoba koje obavljaju djelatnost javne vodoopskrbe“ (NN 125/17, 35/2020).
Analiza vode za piće u internom laboratoriju Društva obuhvaća sljedeće pokazatelje:
1. organoleptičke i fizikalno-kemijske pokazatelje: temperatura, boja, mutnoća, miris, okus, pH, vodljivost, slobodni klor, utrošak KMnO4, kloridi, amonijak, nitrati, alkalitet, tvrdoća i
2. mikrobiološki pokazatelji: broj kolonija na 22°C, broj kolonija na 36°C, Koliformne bakterije, Escherichia coli, Enterokoki, Pseudomonas aeruginosa i Clostridium perfringens.
U laboratoriju NZJZ, pored gore navedenih provode i sljedeća određivanja: ukupni organski ugljik, lakohlapivi halogenirani ugljikovodici, kloroform, bromdiklormetan, dibromklormetan, bromoform, ukupni trihalometani.
Područje otoka Raba opskrbljuje se vodom iz:
- Vodovoda Hrvatsko primorje - južni ogranak čija se voda koristi cijelu godinu- maksimalne količine vode koje se mogu koristiti su 126 l/s
- Izvorišta otoka Raba čija voda se zahvaća u ljetnom periodu te po potrebi u incidentnim situacijama. To su vode izvora Mlinica, bušotine Gvačići I i II i Perići koji daju 60 l/s.
Tijekom 2020. godine interni laboratorij Društva analizirao je ukupno 1.313 uzoraka vode ( 778 uzoraka vode iz vodoopskrbne mreže te 535 uzorak vode iz vodosprema ). Izvršeno je 234 fizikalno-kemijskih te 778 mikrobioloških analiza na vodoopskrbnoj mreži te 492 fizikalno-kemijskih te 535 mikrobioloških analiza iz vodosprema.
Prerađena voda vodovoda Rab kontrolirala se na slijedećim lokacijama: PK Barbat –ulaz (dotok s Hrmotina), PK Barbat-izlaz, vodospremama Perići, Barbat, Mundanije, Kampor, Donja Draga, Fruga, Ilija, Lopar, Suha Punta, Vršani i Stanišće te vodoopskrbnoj mreži naselja Barbat, Banjol, Rab, Palit, Kampor, Mundanije, Supetarska Draga i Lopar. Kao sredstvo za dezinfekciju koristi se natrijev-hipoklorid. Kakvoća ovih voda ocjenjivala se prema kriterijima (MDK) iz Pravilnika o parametrima sukladnosti, metodama analize, monitoringu i planovima sigurnosti vode za ljudsku potrošnju te načinu vođenja registra pravnih osoba koje obavljaju djelatnost javne vodoopskrbe (NN 125/17, 35/2020).
Sa strane Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije Rijeka (Monitoring) također su statistički obrađeni rezultati ispitivanja zdravstvene ispravnosti vode za piće vodoopskrbnog sustava otoka Raba gdje je broj redovnih analiza za 2020. god. iznosio 51 a revizijskih 6.
Analize kvalitete vode za piće NZJZ mogu se pronaći na internet stranici Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije
Što napraviti ako voda ima:
1. žutu ili bijelu boju.
- Pustiti je da teče dok ne postane bistra! Žuta boja potječe od čestica koje uđu u razvodnu mrežu uslijed puknuća ili radova na vodoopskrbnom sustavu. Bijela boja je od zraka koji ostane u razvodnoj mreži nakon puknuća ili radova.
2. miris po kloru.
- Koncentracije natrijevog hipoklorida svakodnevno se kontroliraju i održavaju na najnižoj razini koja je potrebna da bi voda za ljudsku potrošnju bila zdravstveno ispravna.
Tvrdoća vode
KLASIFIKACIJA VODE PO TVRDOĆI PREMA HARTEGRADENU:
0 ° dH – 4 ° dH JAKO MEKA VODA
4 ° dH – 8 ° dH MEKA VODA
8 ° dH – 18 ° dH SREDNJE TVRDA VODA
18 ° dH – 30 ° dH TVRDA VODA
˃ 30 ° dH JAKO TVRDA VODA
Voda iz Vodovoda Hrvatsko primorje - južni ogranak koja se koristi u vodoopskrbi je po gore navedenoj klasifikaciji srednje tvrda voda.